Inteligența generativă a datelor

Cursa pentru titlul Premier League

Data:

Cursa pentru titluri din Premier League este la fel de aproape ca întotdeauna când intră în actul final. Manchester City a câștigat cel mai recent meci din ligă, deoarece Arsenal și Liverpool caută să revină după eșecurile din ligă. Iată o scurtă prezentare a acțiunii lor.

Manchester City vs Luton Town: 13 aprilie

City a exercitat controlul complet în victoria cu 5-1 împotriva lui Luton. Au înregistrat 37 de lovituri, dintre care 13 au fost la poartă. Un jucător de la Luton a marcat primul gol al jocului, dar în plasa lor. În al doilea minut, Erling Haaland de la City a făcut un efort acrobatic spre capul fundașului Luton Daiki Hashioka, deviând-o în poartă.

City a continuat să pipereze golul de la Luton, dar nu a trecut până în minutul 64. Aici, Mateo Kovačić a lovit o jumătate din voleu chiar în interiorul careului cu putere și precizie pentru a face scorul 2-0. Apoi, porțile s-au deschis.

În minutul 76, Haaland a transformat un penalty, iar zece minute mai târziu, Jérémy Doku a dansat între doi apărători înainte de a-l împinge pe al treilea cu șutul său. Acest lucru a adus scorul la 4-1, deoarece Ross Barkley a primit unul înapoi pentru Luton în minutul 81.

În cele din urmă, Joško Gvardiol a marcat din afara careului în minutul 93, aducând scorul final la 5-1.

Liverpool vs Fulham: 21 aprilie

Liverpool a deschis scorul în minutul 32 prin Trent Alexander-Arnold. Internaționalul englez a plasat o lovitură liberă în colțul din stânga sus, pe lângă brațele întinse ale lui Bernd Leno.

În ciuda controlului posesiei de către Liverpool, Fulham a retras unul chiar înainte de fluierul pauzei. Fundașul lateral Timothy Castagne a tras o minge liberă în careu către stâlpul îndepărtat, după o serie de devieri pentru a aduce scorul la 1-1.

Liverpool și-a recăpătat conducerea în minutul 53, când Ryan Gravenberch a tras din afara careului în partea dreaptă a porții, după o schimbare de la Fulham. Liverpool își va finaliza victoria în minutul 72. Diogo Jota a intrat în spatele apărării Fulham și a tras un șut care l-a înțepat mănușile lui Leno înainte de a se rostogoli în fundul fileului.

Arsenal vs Chelsea: 23 aprilie

Clubul de fotbal Arsenal a făcut-o să pară ușoară marți împotriva rivalilor Chelsea. O victorie cu 5-0 i-a adus în fruntea clasamentului Premier League cu 77 de puncte după 34 de meciuri.

Petrecerea Gunners a început în minutul al patrulea. Leandro Trossard a tras cu precizie un șut cu piciorul stâng, țintând spre bara apropiată și prinzându-l neprevăzut pe portarul Chelsea Đorđe Petrović.

Arsenal a deschis apoi porțile în a doua repriză, Ben White trimițând un șut bine plasat cu piciorul stâng din afara careului de șase metri pe lângă Petrović în minutul 52.

Cinci minute mai târziu, Kai Havertz a trimis un șut deasupra lui Petrović care se scufundă după ce s-a blocat la o minge precisă a lui Martin Ødegaard. Havertz s-a majorat în minutul 65, când a șutat rapid printr-o mare de apărători către bara din apropiere, lăsând înrădăcinat la fața locului.

Cireașa de pe această performanță excelentă a Arsenalului a venit în minutul 70. Ødegaard ia făcut o pasă lui Ben White, care a lovit prima dată mingea din voleu, lobându-l pe Petrović în acest proces pentru a marca poate cel mai frumos gol al nopții. Alb a zâmbet în timp ce l-a îmbrățișat pe coechipierul Declan Rice în sărbătoare, poate parțial pentru că, cu siguranță, intenționa să treacă acea minge.

Vă mulțumim că ați ascultat acoperirea noastră a Cursei de titlu din Premier League.

Tine pasul cu Casa de jocuri acoperire suplimentară despre Premier League săptămâna viitoare.

Pentru acoperire pe esports, si altul sport, asigurați-vă că consultați pagina principala.