Generative Data Intelligence

Αγώνας για τον τίτλο της Premier League

Ημερομηνία:

Ο αγώνας για τον τίτλο της Premier League είναι τόσο κοντά όσο ποτέ όσο μπαίνει στην τελική του πράξη. Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε τον πιο πρόσφατο αγώνα της στο πρωτάθλημα, καθώς η Άρσεναλ και η Λίβερπουλ προσπαθούν να ανακάμψουν από τις αποτυχίες στο πρωτάθλημα. Εδώ είναι μια σύνοψη της δράσης τους.

Μάντσεστερ Σίτι εναντίον Λούτον Τάουν: 13 Απριλίου

Η Σίτι άσκησε απόλυτο έλεγχο στη νίκη της με 5-1 επί της Λούτον. Κατέγραψαν 37 βολές, 13 από τις οποίες ήταν στο τέρμα. Ένας παίκτης της Λούτον σημείωσε το πρώτο γκολ του αγώνα, αλλά στα δίχτυα. Στο δεύτερο λεπτό, ο Έρλινγκ Χάαλαντ της Σίτι έκανε ακροβατική προσπάθεια προς την κεφαλιά του αμυντικού της Λούτον, Ντάικι Χασιόκα, εκτρέποντάς την προς την εστία.

Η Σίτι συνέχισε να πετυχαίνει το γκολ του Λούτον, αλλά δεν κατάφερε να περάσει μέχρι το 64ο λεπτό. Εδώ, ο Ματέο Κόβατσιτς με μισό βολέ ακριβώς μέσα στη μεγάλη περιοχή με δύναμη και ακρίβεια έκανε το 2-0. Τότε άνοιξαν οι πύλες.

Στο 76ο λεπτό, ο Χάαλαντ μετέτρεψε σε πέναλτι και δέκα λεπτά αργότερα, ο Τζέρεμι Ντόκου χόρεψε ανάμεσα σε δύο αμυντικούς πριν χτυπήσει τον τρίτο με το σουτ του. Αυτό έφερε το σκορ στο 4-1, καθώς ο Ρος Μπάρκλεϊ πήρε ένα πίσω για τον Λούτον στο 81ο λεπτό.

Τέλος, ο Joško Gvardiol σκόραρε εκτός περιοχής στο 93ο λεπτό, φέρνοντας το τελικό 5-1.

Λίβερπουλ εναντίον Φούλαμ: 21 Απριλίου

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 32' μέσω του Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ. Ο Άγγλος Διεθνής έκανε ένα ελεύθερο λάκτισμα στην πάνω αριστερή γωνία, πέρα ​​από τα τεντωμένα χέρια του Μπερντ Λένο.

Παρά τον έλεγχο της κατοχής από τη Λίβερπουλ, η Φούλαμ τράβηξε ένα πίσω λίγο πριν το σφύριγμα του ημιχρόνου. Ο μπακ Timothy Castagne εκτόξευσε μια χαλαρή μπάλα στη μεγάλη περιοχή στο μακρινό δοκάρι μετά από μια σειρά από εκτροπές και έφερε το σκορ στο 1-1.

Η Λίβερπουλ ανέκτησε το προβάδισμα στο 53ο λεπτό, όταν ο Ράιαν Γκράβενμπερχ σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή στη δεξιά πλευρά του τέρματος μετά από ανατροπή από τη Φούλαμ. Η Λίβερπουλ θα οριστικοποιούσε τη νίκη της στο 72ο λεπτό. Ο Ντιόγκο Τζότα έτρεξε πίσω από την άμυνα της Φούλαμ και έριξε ένα σουτ που τσίμπησε τα γάντια του Λένο πριν κυλήσει στο πίσω μέρος του φιλέ.

Άρσεναλ - Τσέλσι: 23 Απριλίου

Ο ποδοσφαιρικός σύλλογος της Άρσεναλ έκανε να φαίνεται εύκολο την Τρίτη κόντρα στην αντίπαλη Τσέλσι. Η νίκη με 5-0 τους ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League με 77 βαθμούς μετά από 34 αγώνες.

Το πάρτι των Gunners ξεκίνησε στο τέταρτο λεπτό. Ο Leandro Trossard έκανε ένα σουτ με το αριστερό πόδι με ακρίβεια, στοχεύοντας στο κοντινό δοκάρι και έπιασε τον τερματοφύλακα της Chelsea, Đorđe Petrović, εκτός γκαρντ.

Στη συνέχεια, η Άρσεναλ άνοιξε τις πύλες στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπεν Γουάιτ να στέλνει ένα εύστοχο σουτ με το αριστερό, λίγο έξω από την περιοχή των έξι μέτρων, πέρα ​​από τον Πέτροβιτς στο 52ο λεπτό.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κάι Χάβερτς έστειλε ένα σουτ πάνω από έναν καταδυτικό Πέτροβιτς, αφού πέτυχε μια ακριβή πλάγια μπάλα από τον Μάρτιν Ødegaard. Ο Χάβερτς πρόσθεσε στο 65ο λεπτό, όταν σούταρε γρήγορα μέσα από μια θάλασσα αμυντικών στο κοντινό δοκάρι, φεύγοντας ριζωμένος στο σημείο.

Το κερασάκι σε αυτή την εξαιρετική εμφάνιση της Άρσεναλ ήρθε στο 70ο λεπτό. Ο Ødegaard πέτυχε μια πάσα στον τρέχοντα Μπεν Γουάιτ, ο οποίος χτύπησε την μπάλα για πρώτη φορά στο βολέ, λομπάροντας στον Πέτροβιτς στη διαδικασία για να πετύχει ίσως το πιο όμορφο γκολ της βραδιάς. Ο Γουάιτ ήταν όλος χαμογελαστός καθώς αγκάλιασε τον συμπαίκτη του Ντέκλαν Ράις στον εορτασμό, ίσως εν μέρει επειδή σίγουρα ήθελε να περάσει τη μπάλα.

Σας ευχαριστούμε που συντονιστήκατε στην κάλυψη του αγώνα για τον τίτλο της Premier League.

Συμβαδίζω με The Game Haus περαιτέρω κάλυψη για την Premier League την επόμενη εβδομάδα.

Για κάλυψη σε Esports, και άλλες αθλητισμός, φροντίστε να δείτε το δικό μας κεντρική σελίδα.